Více informací

Zpět na výpis novinek

Fit EffectLoglift Cup, 1.4.2023

Máme tady léto, spoustu zajímavých venkovních sportovních akci, ale vraťme se ještě zpět do jara, kdy se 1.4. otvírala „strongmansezóna“ na Kladně ve FitEffect Kladno v rámci druhého ročníku LogliftCupu pořádaného týmem „Movembertrapbar cup“.

Ještě před oznámením termínu jsme dostávali spoustu zpráv, jestli a kdy se Loglift Cup bude konat. Po vypsání přihlášek jsme závod obsadili de facto přes noc, což nás velice potěšilo a zároveň se ukázalo, že loglift je velice populární disciplína ve strongman sportu a těší se velké oblibě. V řeči čísel bylo celkem 103 závodníků, z toho 14 žen, 7 masters – nad 40 let, 8 juniorů do 18 let a 11 juniorů do 23 let. Celkově se ale přihlásilo přes 120 závodníků, a i když se někdo odhlašoval ať už z důvodu zranění, pracovních povinností nebo jiné akce, vždy za sebe měl hned náhradníka, který se hlásil organizátorům. Dávali tak šanci závodit i dalším závodníkům, kteří se nestihli přihlásit v řádném termínu.

Akce samotná byla opět nejen o sportovním výkonu, ale i podpoře myšlence „Zvedej a pomáhej“ kdy výtěžek z akce byl zaslán Nadačnímu fondu Muži proti rakovině. Tento rok se podařilo poslat v rámci této akce krásných 30.000 Kč. Což pořadatelé manželé Beranovi považují za úspěch.

Samotnýzávod byl opět ve formátu „Last man standing“ což znamená, že se zvedá, dokud nezůstane poslední, který zvedl nejvyšší váhu. Tento model je zajímavý nejen pro diváky, ale i pro samotné závodníky, kdy se je potřeba i trochu taktizovat, přeskakovat váhy a udržet se stále v koncentraci.

Celkově závodilo 103 závodníků v 9 kategoriích. Bylo se opravdu na co těšit. V kategorii ženy se bojovalo o stanovení top výkonů pro jednotlivé váhové kategorie.
V kategorii junioři do 23 let se bojovalo o světový rekord v této věkové kategorii a díky obsazení kategorie zároveň o posunutí českého rekordu.
V kategorii masters spoustu přítomných zajímalo, co předvede dlouholetý držitel českého rekordu v logliftu Jirka Vytiska.
A v kategorii do 105 kg se chtěl pokusit Jára Šťastný překonat rekord Jana Gruszky.
Krom těchto top výkonů, ale přijelo i spousta závodníků překonat sama sebe a podpořit myšlenku „Zvedej a pomáhej“.

Závody jsou opravdu jedinečné v tom, že se na této charitativní soutěži střetávají strongami různých výkoností, powerliftěři, kulturisti, ale i obyčejní lidé, kteří mají rádi sport a chtějí pomáhat. Panuje u nás skvělá atmosféra, přátelství a podpora navzájem, což letošní ročník opět dokázal. Ačkoliv v některých kategorií šlo opravdu o hodně!
Sám ale musím přiznat, že takový počet byl strop, který jsme mohli zvládnout, a je pravda, že chvilkama byly trošku zmatky, za což se omlouváme. Je to výstraha do dalších let, že některé věci je potřeba sdělit dopředu a stanovit dostatečně dopředu počáteční váhy na první pokus. Ipřesto jsme měli řadu kladných ohlasů, což nás velice těší a dává nám smysl tyto závody pořádat.

A jak to dopadlo?

Padlo spousta skvělých výkonů a je neuvěřitelné, jak se za rok celková výkonost posunula opět dál. Nejočekávanější kategorie, tedy junioři do 23 let, nabídla skvělý souboj brněnských bojovníků – Lukáše Pepře vítěze prvního ročníku a Ondry Fojtů. A bylo to opravdu velice napínavé. Kdy se nakonec radoval mladší z borců, tedy Ondra Fojtů a stanovil nový Český rekord a zároveň Juniorský Světový rekord do 23 let na neuvěřitelných 206,1 kg.

V kategorii Masters bylo sedm statečných, a i zde byl krásný souboj dvou borců Jirky Výtisky a Bedřicha Joachyma, kdy oba dva zvedli 140 a velice přátelsky a gentlemansky se domluvili, že když musí být jeden vítěz je to Jirka Výtiska. Musím dále prozradit, že i v této kategorii byli v podstatě dva úplný začátečníci, kteří na tuto soutěž začali trénovat tři měsíce před jejím konáním a za to jim skládám velkou poklonu, oni Jardové moc dobře vědí.
Další zajímavá a nejpočetnější kategorie zároveň byla u 105. Zde byl jednoznačným vítězem Jára Šťastný, který zapsal úspěšně 170,9 kg a stanovil tak nejlepší výkon v této váhové kategorii v rámci České republiky.

Každopádně i další vítězové kategorií předvedli neuvěřitelné výsledky. V juniorech do 18 let zazářil Matyáš Funiok se 160 kily, které dostal bez problému nad hlavu. V kategorii do 80 kilo obhajoval loňské vítězství Ondra Šoukal s pokusem 130 kilo úspěšně. Kategorii do 90 kilo vyhrál Lukáš Váňa, který si poradil se 145 kilo. V kategoriích těžších závodníků vyhrál v kategorii do 125 kilo Radek Srb s platným pokusem 160 kilo a kategorii open vyhrál jednoznačně další z brněnské stáje SPC gym, a to Tomáš Sikora s úspěšným pokusem 185 kilo.

Letošní ročník konečně přilákal i ženy, a to hned 14 závodnic z Česka i Slovenska.Vyhrála závodnice z Brna, Kristýna Kohoutová s platným aúctyhodným pokusem 80 kilo. Závod si ženy udělaly naprosto bezkonkurenčně nejlepší! Podpora a vzájemná motivace, rady v zákulisí bylo, něco nevídaného!

Všichni vítězové kategorii získali krásné ceny od tradičního partnera Workout.eu.

„Chtěli bychom ještě velice moc poděkovat společnosti Workout.eu za jejich podporu našich závodů moc si toho vážíme. Jsme opravdu moc rádi, že podporujete i menší sporty a akce, které mají nejen sportovní nádech, ale pomáhají i někomu dalšímu. Ještě jednou velké díky“.

A jaký vzkaz má organizační tým pro Vás čtenáře?

„Pokud byste chtěli také podpořit myšlenku Zvedej a pomáhej sledujte náš Instagram a zlačněte pomalu trénovat trap bar, který je přeci jen jednodušší na techniku, je dostupnější ve vícefitkách. Už v listopadu se můžete těšit na již třetí ročník Trapbarcupu na Kladně!
Ale hlavně sportujte a dělejte to, co Vás baví! Pohyb musí být prostě pro radost.