Více informací

Zpět na výpis novinek

Mistrovství světa ve funkčním fitness ve Švédsku

Letošní mistrovství světa ve funkčním fitness se konalo ve švédském Nörkkopingu 26.-28. listopadu. Jednalo se o 5. ročník mezinárodní soutěže, kterou zaštiťuje federace iF3, jejímž cílem je dostat tento sport na Olympijské hry 2028.

Čím se liší funkční fitness od CrossFit?

Funkční fitness je nezisková organizace, jejíž misi a cíl jsme zmínili výše. Má pevně stanovené testy, které atlety prověří opravdu komplexně. CrossFit je značka a závodění v něm nemá žádná oficiální pravidla. Může se tedy stát, že budou jednotlivé workouty postaveny pouze pro silové sportovce nebo naopak pouze pro gymnasticky zdatné. Obsah cviků, se kterými se mohou atleti na závodech setkat, je však totožný.
Každý rok probíhá mistrovství republiky pod záštitou České federace funkčního fitness (http://cfff.cz/), které je vstupenkou na mistrovství světa.

Tento rok se mezi sebou utkalo 11 týmů, 48 individuálních mužů, 38 individuálních žen, dále 27 juniorů a 20 juniorek.
Českou republiku reprezentoval 1 tým, který se skládal ze 2 mužů a 2 žen (Tomáš Hejna (@tom_hejna), Petr Špaček (@petr_spacek_kondicni_trener), Kateřina Lízlerová (@katerina_lizlerova) a Adéla Rybová (@adela_rybova) a 1 závodník v kategorii individuálních mužů (Karel Ticháček - @tichacek_karel).

Celý tým

Představení jednotlivých testů proběhlo pár týdnů dopředu, samotný briefing se konal ráno v první závodní den.

Cílem organizace je otestovat atlety komplexně, proto je charakter jednotlivých testů pevně stanoven. Pro kategorii Tým to tedy znamenalo absolvovat 6 testů, které byly zaměřeny na vytrvalost, sílu, vlastní váhu, štafetu 1 v seskupení muž+muž a žena+žena, štafetu 2 ve stejném složení a poslední test byl zaměřen na týmovou strategii.

Individuální kategorie měly stavbu testů podobnou, ne však zcela stejnou. Hlavní individuální kategorii čekalo 6 testů v podobě vytrvalosti, síly, vlastní váhy, dovedností, mix modal a závěrečného sprintu.

Každý den se konaly dva testy pro obě výše zmíněné kategorie.

Český tým se celkově umístil na 6. místě, kdy dominoval především na testu vytrvalostním, kde skončil třetí.
Velikost těchto závodů by se dala připodobnit crossfitovým throwdownům.
Výsledek byl tedy velice uspokojivý. Projevila se týmová bojovnost a spolupráce.

Karel Ticháček, jakožto individuální závodník, se umístil na celkovém 45. místě, kdy je tento výsledek jeho velkým osobním vítězstvím.
Nejlepší výsledek získal v testu 3, kdy byl silně konkurenceschopný a umístil se na 18. místě.

Celá česká reprezentace je tedy se svými výsledky velmi spokojena. Zjistili, kde jsou jejich limity i přednosti, postavili se na závodní dráhu vedle světově nejlepších a získali tak nezapomenutelnou zkušenost a zážitek.

Za foto dokumentaci děkujeme Janě Bohumilové a oficiálnímu fotografovi akce (@lifeofmalm).

Adéla Rybová

Karel Ticháček o závodě na Instagramu napsal

Karel Ticháček

V lednu 2019 jsem seděl s @tom_hejna na první konzultaci (pochopitelně u kávy) a na otázku typu: “Jaké máš cíle v tomto sportu?” Jsem odpověděl: “Závodit v elitě a podívat se na větší mezinárodní závody.” Za dva roky na to jsem se podíval na mistrovství světa ve funkčním fitness.
Pro mě do této doby nejtěžší závody s největší “konkurencí” (kluci v heatu mi utíkali hned od začátku). Cítil jsem se dobře, podal solidní výkon na který jsem aktuálně měl, nic jsem extra nepokazil a bral jsem 45. ze 48. lidí.
Neberu to jako porážku (i když jsem dostal někde fakt na prdel), ale okolo to byla jednoduše jiná třída. A to mě žene dopředu a těším se opět na další trénink, ať to je lepší a lepší. Jsem moc rád, že jsem mohl být součástí této výpravy.

Zdroj: instagram.com/p/CW_mAtYLSTJ

Petr Špaček o závodě na Instagramu napsal

Petr Špaček

Ze Švédské týmové soutěže na 6. místě. Mistrovství světa ve funkčním fitness možná spíše "Švédský Throwdown".
Nepatřím zrovna k těm, kteří mají potřebu vykřikovat do světa, co si myslí nebo kohokoliv obhajovat, ale.. S hrůzou na prstech jsem však zjistil, že letos kroutím 9. sezónu a už jsem něco viděl a zkusil. Je neuvěřitelné jakou rychlostí se CrossFit rozvíjí, jakých výkonu jsou atleti schopni dosahovat. Kolik času, energie, peněz, úsilí vkládají do tohoto sportu. 99% z nás CrossFit neživí, v naší CrossFit bublině, žijeme svůj svět, plníme si své sny, poznáváme nové přátelé .
Televize je nejlepší možnost jak ukázat tento sport lidem. Co televize, olympiáda v televizi to je oč tu běží.
Každá soutěž, která zviditelnění CrossFit, funkční fitness nebo sporty tomu podobné mají u mne palec nahoru. Pomůže nám všem.. Majitelům, trenérům, atletům, organizátorům.
Takže pokud máš jen silná slova. Přijď, ukaž se nebo drž palce a modli se, ať se tohle na olympiádu dostane!

Zdroj: instagram.com/p/CXJ8zcrMSH