Více informací

Zpět na výpis novinek

Justin Medeiros je novým šampiónem CrossFit Games a Tia-Clair Toomey potvrdila svoji nadvládu

CrossFit Games 2021

Dlouho očekávané závody konečně přišly a poslední 4 dny jsme měli možnost sledovat show, která probíhala v Madisonu v Americe. Crossfit Games.

Tyto Games byly speciální v tom, že už před nimi jsme si všichni kladli otázku, kdo bude následovníkem legendárního Frasera, který vyhrál Games 5x po sobě.

Favoritů na titul bylo několik, avšak vyhrát mohl jen jeden.

Od začátku se jednalo o závody plné napětí a emocí.

Každý event stál za to. Ať už to byl hned ten první, kde závodníci museli absolvovat test v podobě kajaku, nebo čtvrtý, kde se jednalo o pověstné wall walky, které se objevily v Openech a thustery.

Medeiros / ToomeyV mužské kategorii si nejlépe počínal 22-letý mladík Justin Medeiros, který loni vyhrál třetí místo a titul nováčka roku. S celkovým počtem 1234 vyhrál titul Fittest on the Earth. Jednalo se o senzační výkon, kdy Medeiros skončil nejhůře na 15. místě v jednotlivém eventu a poslední tři eventy zakončil na třetím, druhém a prvním místě. Nutno zmínit, že na jeho přípravě na Games se podílel i Matthew Fraser, s kterým Justin poslední měsíce spolupracoval,takže nás dost možná čeká éra Justina Medeirose.

Na druhém místě skončil se ztrátou 82 bodů kanaďan Patrick Vellner, který začal Games 35. místem v 1. eventu, tudíž před ním byla dlouhá cesta, jak se dostat na vrchol. Díky konzistentním výsledkům v následujících eventech se probojoval až na druhé místo a do poslední chvíle bojoval o první příčku. Pro něj to byly pravděpodobně poslední CrossFit Games a odkaz za sebou v crossfitovém světě zanechal velký.

Na třetím místě skončil kanaďan Brent Fikowski, který se také chvíli pohyboval na prvním místě celkového hodnocení díky jeho konzistentnosti. Ten bohužel pro něj nejvíce vyhořel na běžeckých disciplínách, ale i přesto byl schopný urvat třetí místo, o které bojoval do posledního eventu s Bjorgvinem Karlem Gudmundssonem.

Jednotlivé eventy, které stály za zhlédnutí byly určitě již zmíněné Wall walky a thrustery, které ovládl Scott Panchik. Pro něj to byly poslední Games a všem bude chybět jeho úsměv a skvělé výkony.

Největším překvapením byl asi 21letý brazilec Guilherme Malheiros, kterému se podařilo vyhrát hned tři eventy. Největší show předvedl v eventu číslo 12, kde všichni zvedali maximální váhu na Snatch a on bez problému trhnul 305LB (138kg) a event vyhrál. Celkově pak bral 7. místo.

Mezi ženami jsme byli svědky absolutní dominance Tie-Clair Toomey. Té se podařilo vyhrát 9 eventů a na prvním místě skončila s náskokem 256 bodů na druhé místo. Celkově získala 1435 bodů. Svoji krasojízdu zahájila hned prvním eventem, kdy vylézala z vody na prvním místě. Nejhorší umístění, které měla bylo 6.místo v eventu. Tia je už několikátý rok těžko porazitelná a ve 27 letech se máme určitě ještě na co těšit v jejím podání.

Na druhém místě skončila Laura Horváth s 1179 body. Té stačilo k druhému místo vyhrát jen jeden event a celý víkend se držet co nejvíce nahoře v bodovací listině. Zde se jedná o 24 letou Maďarku, která nám toho ještě určitě dost ukáže.

Boj o třetí místo byl až do posledního eventu napínavý. Probíhal mezi Islandskou královnou Annie Thorisdottir, která před rokem porodila své první dítě a za jeden jediný rok se dokázala dostat do neuvěřitelné formy a mezi Kristin Holte. Do posledního eventu šly tyto dvě ženy se stejným počtem bodů, tudíž to bylo opravdu kdo z koho. Bitva nakonec lépe dopadla pro Annie Thorisdottir, která skončila v na 3.místě a mohla se radovat z 3. místa celkově.

Velkým překvapením byla mladičká 17ti letá Mallory O´Brien, které se dokonce podařilo vyhrát i jeden event, kde tak porazila i Tiu. Zajímavostí je i to, že Mallory by mohla bez problému závodit i v mladší kategorii, ale ona si zvolila top úroveň a skončila na celkovém 7. místě, což je pro ní určitě teprve začátek.

Na CrossFit Games jsme měli i české zastoupení, kdy Honza Hanák skončil v kategorii Masters 35-39 let na krásném 10. místě. Díky jeho všestrannosti se držel celou dobu okolo finálního umístění a se svými výkony může být určitě spokojený. Nejlepší umístění zaznamenal v 3. a 5. eventu, kdy skončil na 6. místě. Nutno zmínit, že svoji pozvánku dostal pár týdnů před Games a neměl tedy možnost se 100% připravit.

Skvělý výsledek převedl také slovenský závodník František Heribán, který nebyl daleko od medaile a skončil na 6. místě celkově. Jemu se podařilo dokonce i vyhrát hned 1. event a potom i 5. event. V jeho podání bylo opravdu na co dívat a třeba nám za rok ukáže ještě lepší výsledek.

Dále zde byla naše ambasadorka Anička Kremličková v kategorii Girls 14-15, pro kterou to byla určitě veliká zkušenost. Mezi velkou konkurencí se neztratila a podařilo se jí být dokonce 10. v prvním eventu. Anička se bohužel zranila při jednom z eventů a od 7. Tak nemohla pokračovat a nezapsala žádný výsledek. Anička je ještě hodně mladá a v následujících letech nám toho určitě hodně ukáže a my ji budeme držet palce!

CrossFit Games 2021 jsou za námi a my už vyhlížíme další OPENY, ve kterých se určitě dočkáme spousty dalších překvapení.

Autor článku: Martin Pavliš, Workout.eu