Více informací

Zpět na výpis novinek

European weightlifting 2023

Evropský šampionát ve vzpírání je za námi a opět jsme zažili skvělou podívanou.

V posledním týdnu jsme byli svědky skvělých závodů, které hostil Arménský Yerevan.
Závody se odehrávaly ve velké hale, která měla kapacitu 6 tisíc diváků a na finální závod kategorie nad 109 kg byla hala plně vyprodána a atmosféra byla naprosto magická. Spousta závodníků popisovala zkušenost z Yerevanu jako něco, na co nikdy nezapomenou a tvrdí, že takové závody ještě nezažili.

Závody opět nabídly například Evropský nebo světový rekord.
Česká republika skončila mezi muži na základě bodového hodnocení na 7. místě.
Celkem jsme zde měli 15 závodníků ve všech kategoriích.

Nejlepší umístění zaznamenal Kamil Kučera v kategorii nad 109 kg, kdy v nadhozu skončil na 4. místě. Kamil ale bohužel nezaložil v trhu, kde měl všechny tři pokusy neplatné a proto tak není uveden ve výsledkové listině. Pokud by se mu podařilo trhnout úvodní pokus 175 kg, tak by skončil na stejném místě i v trhu.

ME 2023 - vzpírání

Další hezké umístění zaznamenal Petr Petrov v kategorii do 67 kg, kde bral čtvrtou příčku v nadhozu za 165 kg (o 1 kg mu utekla bronzová medaile). Celkově skončil v totalu na pátém místě, což je skvělý výsledek.

Ve finálové osmičce se také umístil Josef Kolář v nadhozu, kde skončil na sedmé příčce s výkonem 191 kg. Celkově Josef skončil na devátém místě v totalu.

A umístění ve finálové osmičce zaznamenala také Eliška Šmigová, která skončila devátá v trhu za 88 kg a osmá v nadhozu se 107 kg.

V top10 se dále ještě umístil František Polák v totalu na devátém místě, Petr Mareček v trhu na osmém místě, a Tereza Králová na desátém místě v totalu.

Nejlepší podívanou nabídla kategorie nad 109 kg, kde proti sobě závodili tři světoví závodníci a to legenda Lasha Talakhadze, Varazdar Lalayan a Simon Martirosyan, který čerstvě závodí v této supertěžké kategorii.
Lasha v tréninkové hale x dní před závody vypadal velmi slušně a předvedl například velmi komfortní 150 kg muscle snatch. V závodě byl však stíhán Lalayanem, který mu nechtěl dát nic zadarmo a Lasha tak musel hrát i trochu takticky, což možná také bude jeden z důvodů, proč jsme neviděli žádný útok na světový rekord v jeho podání.

Lasha 2023
Lasha trhnul 222 kg a k tomu přidal nadhoz 252 kg.
Lalayan trhnul 212 kg a k tomu přidal nadhoz 250 kg.
Simon Martirosyan trhnul 195 kg a k tomu přidal 245 kg, což jsou opravdu solidní výkony.
Určitě se máme na co těšit na dalších závodech, kde se tito tři pravděpodobně opět utkají, a uvidíme, v jaké formě se setkají.

Kategorie do 89 kg nám bohužel nenabídla souboj mezi Pizzolatem z Itále a Karlosem Nasarem, jelikož Nino Pizzolato ještě před závodem ze závodu odstoupil.
I přesto jsme ale mohli v závodě vidět nový světový rekord v nadhozu v podání Bulahrského Karlose Nasara, s kterým jsme měli možnost chvíli spolupracovat. Karlos převedl nadhoz 221 kg a k tomu přidal trh 174 kg a vytvořil tak i nový světový rekord v totalu – 395 kg.

V této stejné kategorii jsme mohli vidět také nový Evropský rekord od Andranika Karapetyana, který trhnul 178 kg, a celá hala se mohla po jeho výkonu zbláznit. Kategorie do 89 kg byla neuvěřitelně nabitá a určitě se můžeme těšit na další světový šampionát.

Skvělý výkon předvedl náš ambasador Angel Rusev, který vyhrál v totalu a v nadhozu ve své kategorii do 55 kg, když dal v nadhozu 141 kg a v totalu dohromady s trhem 250 kg.

Skvělý comeback po dlouhém zranění a dvou operacích se povedl našemu ambasadorovi Ritvarsovi Suharevsovi v kategorii do 73 kg, kde se mu podařilo vyhrát v totalu, který měl hodnotu 336 kg.

Další Evropský rekord jsme mohli vidět v kategorii žen do 49 kg, kde Rumunka Mihaela Cambei trhnula 92 kg a přidala k tomu nadhoz 106 kg a vytvořila tak i nový Evropský rekord v totalu 198 kg.

Skvělou podívanou jsme mohli sledovat v kategorii žen do 59 kg, kde Kamila Konotop vytvořila hned tři nové evropské rekordy. Nejprve trhla 106 kg, poté nadhodila 129 kg a dohromady to tak dalo total 235 kg.

Mistrovství Evropy je za námi a dalším závodem, který bude kvalifikačním závodem na Olympijské hry do Paříže 2024, bude Asijský šampionát od 3. do 13. května. Zde se určitě budeme moct těšit na několik nových světových rekordů.

Věříme, že jste si Evropský šampionát také užili a těšíte se na další!

Tým WORKOUT

• Tejpování palců je denní rutinou většiny lidí, kteří používají hookgrip neboli zámkový úchop. Většinou jsou to vzpěrači nebo lidé praktikující CrossFit, můžeme ale najít i jedince například z powerliftingu. Všichni tito lidé mají společnou jednu věc – chtějí mít svůj hookgrip co nejlepší!

123 Kč
  • -18%

Vzpěračské boty Nike Romaleos 4 od značky Nike.Po osmi letech přešel tento model jako nástupce oblíbených Nike Romaleos 2. Boty jsou vybaveny dvěma pásky pro pevné uchycení nohy, extra zpevněnou patou a odolným svrškem. Navíc jsou opatřeny stabilní podrážkou s inovativní patní částí v tvaru diamantu, což je ideální pro těžké vzpírání a dřepy.