Více informací

Zpět na výpis novinek

bogota-2022-weightlifting

Mistrovství světa ve vzpírání je za námi a opět jsme byli svědky skvělých výkonů.

Letošní mistrovství bylo hodně specifické především nadmořskou výškou, ve které se konalo, což ovlivnilo spoustu závodníků a podle slov některých z nich bylo kolikrát těžké vůbec se nadechnout.
Mistrovství se konalo v Kolumbijské Bogotě.
Jednalo se o první kvalifikační závod na Olympijské hry v Paříži 2024.
I přes tuto skutečnost jsme však mohli vidět hned několik světových rekordů a výkonů, které se zapíší do historie.
V Bogotě se představilo také několik Českých závodníků.
Nejlépe ze všech z našich závodníků zazávodil opět Kamil Kučera v kategorii nad 109 kg.

Mezi ženami jsme mohli vidět hned několik skvělých výsledků.

V kategorii do 45 kg závodila naše ambasadorka z Kolumbie Manuela Berrio, která skončila na krásném třetím místě v trhu, nadhozu i v totalu, což je skvělý výsledek a věříme, že Manuela udělala dobrý první krok směrem k Olympiádě.
Manuela zvedla 77 kg na trh a 93 kg na nadhoz, což ji dalo total 170 kg.
Další naší ambasadorskou v této kategorii byla Cosmina Pana z Rumunska, která skončila na krásném 8. Místě s totalem 157 kg a byla nejlepší ze všech Evropanek v této kategorii.
Tato mladičká Rumunka nám určitě ještě předvede skvělé výkony a určitě se na ni můžeme těšit na nadcházejícím Evropském šampionátu.
Tuto kategorii vyhrála Thanyathon Sukcharoen z Thajska s totalem 182 kg.

The 59kg Olympic champion KuoDalší skvělý souboj jsme mohli vidět v kategorii do 59 kg, kde závodila naše skvělá ambasadorka Yenny Álvarez a tuto kategorii vyhrála. Yenny reprezentovala domácí Kolumbii, takže o motivaci měla postaráno a podařilo se ji nemožné, a to porazit prakticky neporazitelnou Kuo Hsing-chun o 2 kg v totalu. Yenny zvedla 101 kg v trhu a 133 kg v nadhozu, který jí zajistil výhru v totalu.
Pro Yenny je to veliký úspěch a my jsme moc rádi, že jsme k tomuto výkonu mohli alespoň trochu přispět botami Anta, které od nás Yenny má.

Souboj, o kterém se mluvilo už před šampionátem nabídla kategorie do 71 kg, kde proti sobě šly Toma Loredana z Rumunska a Zeng TIantian.
Šťastnější z této dvojce nakonec byla Toma Loredana, která trhla nový světový rekord 119 kg a vytvořila si tak solidní náskok do nadhozu. V tom dala 137 kg a mohla tak o 3 kg slavit vítězství v totalu. Za zmínku stojí také výkon Číňanky Zeng Tiantian, která trhla 113 kg a nadhodila 140 kg.

V kategorii nad 87 kg měla Česká republika zastoupení. Závodila zde Tereza Králová, která zvedla 88 kg v trhu a 107 kg v nadhozu. Celkově byl její total 195 kg. V soutěži byla celkově 16. a 3. mezi Evropankami, což by pro ní měl být slibný výsledek směrem k Paříži. Na medailové umístění v totalu jí chybělo 95 kg.

Mužská kategorie nabídla také hned několik skvělých výkonů, které stojí za zmínění.

Li Fabin Bogota 2022V kategorii do 61 kg dominoval Li Fabin, který nejdříve trhnul 137 kg a v nadhozu stanovil nový světový rekord výkonem 175 kg. Dohromady mu to dalo 312 kg a komfortní vítězství o 12 kg.
V této kategorii se představil další z našich ambasadorů Shota Mishvelidze, který skončil na krásném 8. místě v totalu. Jeho výkony byly 130 kg na trh a 155 kg na nadhoz.
Na medailovou příčku v totalu mu chybělo 11 kg.

Další skvělou podívanou nabídla kategorie do 73 kg, kde jsme mohli vidět nový světový rekord v nadhozu v B skupině, když Rahmat Erwin Abdullah nadhodil 200 kg, vyhral a překonal tak i legendárního Shi Zhionga. Je prakticky nevídané, aby závodník z B skupiny vyhrál takto prestižní soutěž, ale tomuto závodníkovi z Indonésie se to povedlo, když ke skvělému nadhozu přidal ještě trh 152 kg a o 5 kg se stal šampiónem i v totalu.

Dlouho očekávaná kategorie do 89 kg nakonec nabídla nečekaného vítěze, a to Keydomara Vallenilla z Venezuely, který trhnul 175 kg a nadhodil 210 kg. Především jeho trh byl skvělý.
Velký výbuch předvedl Karlos Nasar, který nezaložil v trhu, ale následně pak stanovil nový světový rekord v nadhozu 220 kg, s kterým by vyhrál například i kategorii do 96 a 109 kg.
Tento 18ti letý mladík toho má pravděpodobně ještě dost před sebou a určitě se máme na co těšit.
V této kategorii závodil také náš další ambasador Rezi Davitadze, který bral 8. příčku v totalu za výkony 165 kg v trhu a 193 kg v nadhozu. Na medaili v totalu mu chybělo 23 kg.
Mrzí nás neúčast Tian Taa a Nina Pizzolata.

V kategorii do 96 kg jsme mohli vidět Nurgissa Aduletuly, což je další z našich ambasadorů.
Jedná se o mladého Kazachstánce, který vypadá dost nadějně a umístil se na krásném druhém místě s totalem 383 kg. V trhu dal 174 kg a v nadhozu 209 kg.

V kategorii do 102 kg jsme mohli vidět dalšího Českého zástupce a to Josefa Koláře, který trhnul 156 kg a nadhodil 190 kg. S totalem 346 kg se umístil na 18. pozici.
Na medailové umístění v totalu mu chybělo 43 kg.
Tuto kategorii vyhrál Elbakh Fares Hassona s totalem 391 kg.
Zlato bral díky nadhozu 217 kg.

Lasha Talakhadze Bogota 2022 V kategorii nad 109 kg jsme mohli vidět hned dva České závodníky.
První z nich byl náš Jirka Orság, který bohužel jen trhnul 170 kg a následně musel ze soutěže odstoupit kvůli zranění. Jirkovi přejeme, ať se brzy uzdraví a na dalších závodech bude moct předvést co nejlepší výkon.
Druhým závodníkem byl Kamil Kučera, který celkově bral 12. Místo v totalu. Trhnul 180 kg a nadhodil 231 kg, což mu dalo dohromady 411 kg. Na medaili v totalu mu chybělo 50 kg.
Kamil i přes náročné podmínky a problémy s dýcháním předvedl solidní výkon a skvěle začal kvalifikaci na Olympijské hry v Paříži.
V této kategorii jsme mohli vidět tentokrát i napínavý souboj o medaile, což je posledních pár let nezvyklé.
První místo očekávaně bral Lasha Talakhadze s trhem 215 kg a nadhozem 251 kg.
Total byl 466 kg.
Na druhém místě byl celkově Gor Minasyan s 462 kg, když trhnul 212 kg a nadhodil 250 kg.
Třetí místo bral Varazdat Lalayan s totalem 461 kg, když trhnul 215 kg a nadhodil 246 kg.
Hned několik závodníků vypadalo slibně a určitě se můžeme těšit na závod, kde se zase všichni poměří.

Závody jsou za námi a už se všichni těšíme na Pan Americký šampionát od 25. března do 2. dubna a také na Mistrovství Evropy od 15. do 23. Dubna, kde se určitě představí spousta Českých závodníků.

Celý přehled výsledků si můžete prohlédnout zde.