Více informací

Zpět na výpis novinek

predator race 2019 - winter

Start OCR sezony vyšel kralupským Gladiators na výbornou

Kralupští Gladiators se ani po úspěšné sezoně 2018 neuložili k zimnímu spánku a poctivě se venku i v gymu připravovali na start té nové, která na rozdíl od jiných sportů téměř navazuje na konec předchozí. První prověrkou byl Winter PredatorRace v Krušných horách, který se konal tento víkend. V sobotu se běžel delší Brutal (12 km a 25 překážek) a v neděli kratší Drill (6 km a 20 přeážek). Zvěsti o bohaté sněhové nadílce se potvrdily a díky intenzivnímu nočnímu sněžení bylo první překážkou dostat se na samotný start závodu. Nakonec díky kolapsu dopravy musely být všechny starty posunuty zhruba o hodinu, jelikož biatlonový areál Eduard zel v původním čase startu elitní vlny prázdnotou. Většina závodníků nasazovala řetězy, uvízla s autem v kopci z Jáchymova nebo šlapala pěšky namísto čekání na nepojízdné svozové autobusy.

Závod v nejsurovější podobě si užila elitní vlna, kde jsme měli hned 5 závodníků. Celou trať musela prošlapat a spíše než běh závod připomínal polární expedici. Teplota hluboko pod nulou, sněžení, hluboký těžký sníh a namrzlé překážky. Díky námraze tak některé překážky na ručkování, které by pro eliťáky neměly být problém, povýšily z „je to datelný“ na „kde je handicap.“ Důkazem budiž časy nejlepších elitních závodníků, které se na 12 km trati pohybovaly kolem 2 hodin. Na trati museli závodníci překonat mimo klasických přelézání vysokých zdí, ručkování na kruzích, dřevěných hruškách, ocelových tyčích, výběhu finálové megavlny, nově například překážku známou z evropských sérií – flyingmonkey. Závodník musí naskočit na ocelovou tyč, ve visu se pořádně rozhoupat a přeletět na další zhruba metr a půl vzdálenou tyč. To vše pouze za pomoci rukou. Překážka je nejenom o koordinaci, ale také o odvaze a vypnutí pudu sebezáchovy. Některé z překážek měly tzv. Fast a Slow line. Fast line byla rychlejší a náročnější verze překážky, Slowline byla delší, ale lehčí varianta. Jako příklad nám poslouží Flyingmonkey, která byla brána jako Fast line. Pakliže ji závodník nezdolal nebo nezkusil, měl šanci na Slow line, která byla složená z dlouhého žebříku na ručkování v následné kombinaci s cca 20 metrovým plazením pod sítí. Když závodník neuspěl ani na ručkování, musel na trestný handicap v podobě raků a následně pod síť.

Na sobotním Brutalu se kralupáci v elitní vlně rozhodně neztratili. Bratři Růžkové udrželi 5. a 9. místem TOP10 a díky minimálním ztrátám Jirky Cimlera a Mirka Vopaska dokázalo toto kvarteto urvat premiérové stupně vítězů v kategorii ELITE. Tým GladiatorsElite skončil na druhém místě s minimální ztrátou 40 vteřin na vítězný týmy OCRA Slovakia v čele s vítězi celého závodu Rajniakem a Chrappou. V kategorii OPEN se zaskvěla NatPoloczková, která brala v ženách také stříbro.

Sobotní start byl veleúspěšný, nikdo však netušil, že rozjetí Gladiators si nechali to nejlepší na neděli. Kratší trať Drillu byla pro závodníky v elitní vlně o dost příjemnější, jelikož některé pasáže byly totožné se sobotním závodem, a tak prošlapávání trasy v hlubokém sněhu nahradil běh ve vydupaném tvrdém korytě. Úplně jiný závod. I tak to pro první vlnu nebyl žádný med. Sněžilo i ze soboty na neděli, nové pasáže trasy bylo potřeba opět prošlapat, překážky odmrazit a odsněžit, zasněžená koryta znovu protáhnout. Na krátkých závodech většinou rozhodují o pořadí mezi nejlepšími maličkosti. To platilo i zde. Komu se například podařil hod koulí na terč nebo střelba z malorážky na biatlonové střelnici, získal cenné vteřiny navíc, které zúročil pro drobný náskok a odpoutání od soupeřů.
Senzační avšak zasloužené vítězství v elitní kategorii ukořistil těsně před cílem gladiátor Pavel Růžek, který tak slaví svůj premiérový trumf v ELITE. V TOP10 ho ještě podpořil 6. místem Jirka Cimler. Vojta Růžek i Mirek Vopasek doběhli opět s minimální ztrátou, ale stačilo to opět na 2. místo v týmech. Tentokráte na vítězné Tantrum Monstra chybělo 18 vteřin. K dalšímu velkému úspěchu chyběl kousek i v elitních ženách. Vendy Soukupová již po několikáté okusila pomyslnou bramborovou medaili. Něžné gladiátorky, ale o pódium nepřišly ani dnes. V kategorii OPEN vystoupala na stříbrnou pozici Petra Nová a svým parádním výkonem podtrhla tento veleú spěšný závodní víkend.

Po nedělním Drillu následoval dětský závod. I v něm měli Gladiators početné zastoupení a hned třem kralupským nadějím se podařilo umístit na stupních vítězů. V kategorii dívek 12-13 let brala 2. místo Anička Čechurová, v chlapcích ukořistil bronz Adam Vacek. Pro vítězství si v chlapcích 10-11 let doběhl Sebastian Hart.

Vidět byli nejenom ti nejlepší kralupáci. Zasněženým závodním koridorem se v sobotu prohnalo 24 zástupců GladiatorsTraining, v neděli pak 41. Všichni bojovali a úspěšně překonali všechny nástrahy trati a pomohli tak dotvořit veleúspěšnou reprezentaci klubu.

Predatoři vyhlašovali i celkové pořadí závodníků, kteří se zúčastnili obou závodů – tzv. Winter Weekend. V ELITE skončil na 3. místě Pavel Růžek, v TOP 10 ho doplnili ještě Vojta Růžek a Jirka Cimler. V ženách si již pro tradiční 4. místo došla Vendy Soukupová. V kategorii OPEN se do TOP10 vešla pouze Petra Nová. Hned několik Gladiators si také díky parádním výsledkům zajistilo kvalifikaci na letošní Mistrovství Evropy v OCR v Polsku. Premiérově máme šanci poslat závodníky i do nejprestižnější kategorie ELITE, kde se mohou utkat tváří v tvář s nejlepšími OCR atlety Evropy. Kdo ze čtveřice Pavel Růžek, Vojta Růžek, Jirka Cimler a Vendy Soukupová tuto unikátní příležitost využije?